צימרים לדתיים בצפון

גם מבלי לחרוש את גוגל ניתן להבחין כי בשנים האחרונות ישנם יותר ויותר צימרים לדתיים בצפון. לגידול אחראיות שתי מגמות: ראשית, ישנם יותר ויותר צימרים בצפון, גם בשל הביקוש הרב לצורת אירוח זו המקנה אינטימיות חמימה ומבורכת וגם בשל העובדה שצימר בצפון הארץ הוא עסק שעושה רושם אטרקטיבי ורווחי במיוחד (אם כי כדאי לזכור שמדובר בעבודה קשה מאד, ושבתחזוקתו של צימר משובח כרוכות הוצאות בלתי מבוטלות). שנית, בני ובנות המגזר הדתי גילו בשנים האחרונות אף הם את נפלאות הצימר, ומאחר שאזור צפון הארץ תמיד היה חביב על הקהל הדתי, הרי שהביקוש לצימרים לדתיים בצפון החל לנסוק.

מה זה בעצם "צימרים לדתיים בצפון"?

המונח "צימרים לדתיים בצפון" הוא מעט אמורפי ובאופן טבעי אין הגדרה חד משמעית או תשובה מובהקת לשאלה מה הופך "סתם" צימר צפוני, בין אם מדובר בצימר בכנרת, ברמת הגולן, בגליל העליון, בגליל המערבי או בעמק יזרעאל, לצימר לדתיים.

ברוב רובם של המקרים מדובר בצימרים שגם קהל חילוני מוזמן כמובן להתארח בהם, ובעיקר מדובר במקומות המותאמים גם לשהייה של שומרי מסורת והמעניקים לציבור רחב זה את האפשרות ליהנות מנופש מפנק באזור היפה ביותר בארץ.

כשרות ופרטיות

שתי הסוגיות העיקריות החשובות לכל המחפשים צימרים לדתיים בצפון הן הכשרות והפרטיות.

מבחינת הכשרות, ישנו יתרון גדול ליחידות אירוח אשר יש בהן מטבח המותאם לשומרי מסורת, כלומר הפרדה בין כלים בשריים לחלביים, שני כיורים, פלטת שבת וכו', כך שניתן להכין בו אוכל ללא חשש. צימרים רבים מציעים גם ארוחת בוקר כשרה לקהל דתי, דבר שבהחלט מהווה בונוס מלבב.

מבחינת הפרטיות, לקהל דתי חשוב במיוחד לשמור על צניעות, ובפרט בצימרים אשר יש בהם בריכה, מתקני ספא וכו'.

גם נוכחותו של בית כנסת במרחק הליכה מהצימר מהווה יתרון משמעותי מבחינת קהל דתי המבקש לצאת לחופשה מפנקת בצימרים בצפון הארץ.

איפה מטיילים שומרי מסורת בצפון?

צפון הארץ, על פניו היפות והמגוונות, מספק שלל אפשרויות בילוי וטיולים לציבור הדתי.

מצד אחד פרושות בפניהם כל האפשרויות שכל עם ישראל נהנה מהם, שהרי גם חובשי כיפה מתלהבים משיט אבובים רטוב, טיול רגלי סובב כנרת, ביקור בראש הנקרה, רכיבה על אופניים ביער ביריה או תצפית מראשו של הר תבור.

בנוסף, ישנם אתרים רבים בעלי משמעות עמוקה וערך מוסף מבחינת קהל דתי. בפרט מדובר בערים צפת וטבריה, שתיים מארבע ערי הקודש (לצד ירושלים וחברון).

טבריה היוותה מרכז יהודי משמעותי לאורך תקופות ממושכות בהיסטוריה, ובפרט בין המאה ה- 2 למאה ה- 10. קבורים בה כמה מהאישים היהודים הבולטים ובהם הרמב"ם, רבי עקיבא ורבי יוחנן בן זכאי, והיא משופעת באתרים שכל שומר מסורת (וגם חילוניים רבים, אגב) מרבים לפקוד: קברי האמהות בקצהו של רחוב השומר, קברו של רבי מאיר בעל הנס ותלמידיו הנמצא בדרום טבריה סמוך לחוף הכנרת, מרכז מורשת הרמב"ם השוכן במתחם הגדול והמרשים שבו קבור גדול הפוסקים, קברי האמוראים ברחוב העמקים, אזור חצר היהודים בעיר העתיקה ובית הקברות של העיר.

גם צפת היוותה בעבר מרכז רוחני ליהודי ארץ ישראל, ובפרט במאות ה- 16 וה- 17, ועל אף המכות הרבות שנחתו עליה (רעידות אדמה, פורעים ערבים, מגפות ועוד) נשתמר יופייה ואין מי שמטייל בסמטאותיה הציוריות ולא נשבה בקסמה הייחודי – ואכן רבים מבין המתארחים בצימרים לדתיים בצפון פוקדים את העיר. אתר פופולארי במיוחד הוא בית העלמין העתיק של צפת, שמדי שנה מבקרים בו למעלה מ- 700,000 איש.

פוסט זה פורסם בקטגוריה כללי. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

סגור לתגובות.